Produkcja

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymać od nas informacje dotyczące promocji i specjalnych ofert handlowych zostaw swój e-mail.

Produkcja

Cięcie elementów na produkcji odbywa się przy pomocy pił sterowanych numerycznie, a docięte elementy składane są na specjalnych stołach montażowych przy użyciu pras hydraulicznych.

 • Realizowana konstrukcja ma zaprojektowane i obliczone wszystkie węzły.
 • Proces prefabrykacji gwarantuje dokładność wymiarów wykonywanych konstrukcji.
 • Przy produkcji wiązarów personel ma do dyspozycji specjalistyczne maszyny o dużej precyzji.

Stanowisko technologiczne prasowania składa się z:

 1. głowicy prasującej o nacisku 18-50 ton, zawieszonej na suwnicy lub ramieniu (mocowanym do ściany hali lub wolnostojącej kolumny),
 2. zestawu stolików stojących na podłodze stalowej (właściwa pozycja stolików jest utrzymywana dzięki magnesom lub elektromagnesom, w jakie są wyposażone).

W miejsca dokładnie określone dokumentacją produkcyjną są ustawiane wyspecyfikowane płytki (kolcami do wewnątrz) i tak przygotowane węzły są zaciskane głowicą prasującą. Szablony dociskowe na stolikach zapewniają dokładność i powtarzalność wymiarów wytwarzanych wiązarów.

maszyny

Maszyny do prefabrykacji konstrukcji drewnianych:

 1. Piły poprzeczne obrotowe - do wycinania elementów wiązarów wykorzystuje się zwykle dwa rodzaje pił poprzecznych:
  1. Piły jednotarczowe Stanowisko pracy składa się z:
   • rolkowej ławy podającej, po której posuwa się tarcicę do cięcia,
   • piły z tarczą wysuwającą się od dołu (żądany kąt, a w niektórych typach pił także pochylenie wprowadza się na konsoli sterującej),
   • rolkowej ławy odbierającej, na której jest zderzak oporowy, ustawiający potrzebną długość elementu (sterowanie zderzakiem elektronicznie lub ręcznie).

   Cięta tarcica przytrzymywana jest w pionie i poziomie przez specjalne dociski.

  2. Piły wielotarczowe (zwykle 4- lub 6-tarczowe)

   Są to piły, w których cięcie następuje równocześnie z obu stron, za pomocą 2, 3 tarcz ustawionych po każdej stronie wycinanego elementu. Tarcica jest układana na przenośniku poprzecznym. Ułożony materiał jest transportowany przez strefę roboczą maszyny. Cięcie jest wykonywane w jednym cyklu roboczym, niezależnie od liczby kątów cięcia.

 2. Prasy do wiązarów: Prasy typu C

  Elementy układane są na specjalnych stolikach-szablonach. Zawieszona nad nimi głowica zaciskowa wprasowuje płytki kolczaste w węzły. Podłoga jest wyłożona blachą stalową. Stoliki utrzymują się w żądanej pozycji dzięki magnesom stałym lub elektromagnesom. Aby elementy wiązara nie poruszyły się przy prasowaniu, używa się specjalnych uchwytów i docisków. Czasami wstępnie łączy się części łącznikami falistymi (tzw. CF). Istnieją różne systemy zawieszenia głowicy. Najczęściej spotykane to ramię mocowane do ściany i suwnica. Prasy stołowe, gdzie kształt wiązara jest ustawiany na jednym dużym stole, a płytki wprasowują przesuwające się wzdłuż stołu walce lub cylindry prasujące. Wśród pras typu C, Mitek Industries oferuje następujące modele:

  1. Prasa typu C – MARK III
  2. Prasy RANDEK

   Firma RANDEK-BAUTECH produkuje szeroką gamę pras. W porównaniu z modelem MARK III posiadają one także stoliki mocowane do podłogi magnesami stałymi. Inaczej jest rozwiązane także zawieszenie głowicy nad stanowiskiem. Są tu stosowane następujące systemy:

   • 7-metrowy wysięgnik-ramię mocowane do ściany,
   • 7-metrowy wysięgnik-ramię mocowane do wolnostojącej kolumny, z obrotem 360 stopni,
   • suwnice.

   Cięta tarcica przytrzymywana jest w pionie i poziomie przez specjalne dociski.

  3. Wśród wielu pras stołowych w ofercie Mitek Industries najpopularniejszy jest model MARK II.

   Prasa MARK II posiada duży most prasujący, co pozwala sprasowywać wiele płytek równocześnie. System sterujący automatycznie zapamiętuje sekwencje prasowania i pozwala je powtarzać w późniejszym czasie. Na długości stołu można układać kilka wiązarów równocześnie, także różnego rodzaju. Opcjonalnie mogą być instalowane automatyczne sztaplarki gotowych wiązarów. MARK II jest wykonywany standardowo w 3 szerokościach: 2 m, 2,5 m, 3,2 m i długościach – od 15 do 50 metrów. Ponadto jako agent szwedzkich firm: RANDEK i RANDEK-BAUTECH (holding NORDISKA TRUSS) oferujemy maszyny dla budownictwa drewnianego:

   • stoły robocze do ścian domów szkieletowych,
   • stanowiska i kompletne linie technologiczne.

   Stoły robocze to bardzo wytrzymałe konstrukcje stalowe, na których układa się i zbija konstrukcje ścian szkieletowych. Komplet składa się z 2 stołów:

   • stołu podającego, wychylającego się 95º,
   • stołu odbierającego, wychylającego się 85º.

   Zestaw pozwala tak zorganizować prace na linii technologicznej, że na stole podającym zbija się szkielet i wykańcza jedną stronę ściany (np. zewnętrzną). Następnie w prosty i szybki sposób konstrukcja jest przekładana na stół odbierający, gdzie dokonuje się wykończenie drugiej strony ściany.

   • Stoły są wykonywane w dwu standardowych długościach: 9 i 12 metrów.
   • Szerokość ścian ustawia się za pomocą precyzyjnego wrzeciona, co zapewnia całkowitą prostoliniowość.
   • Szerokość ścian można regulować w zakresie od 2,4 do 3,7 m.
   • Wysokość robocza stołów wynosi 700 mm.
   • Dociski pneumatyczne, zamontowane na długich bokach stołów, ściskają montowany panel ścienny. Bolce są nastawne w pionie, w przedziale od 120 do 180 mm.

   Regulacja ta umożliwia montaż konstrukcji o różnych wymiarach.

   • Wysoka wytrzymałość konstrukcji stalowej stołów pozwalają na swobodne obracanie prefabrykatów o ciężarze do 4 ton.
   • Długie boki posiadają gniazda pneumatyczne i elektryczne do przyłączania narzędzi.
 3. Inne maszyny dla budownictwa drewnianego:
  • prasy do połączeń na długość (płytkami kolczastymi),
  • mosty robocze do stołów (z zamontowanymi wycinarkami, wiertarkami, gwoździarkami i głowicami frezującymi),
  • stacje zbijania ram.